IPODEC by se mohl odstěhovat, ale chybí vůle

Přestěhování dosavadního provizorního sídla společnosti IPODEC – Čisté město ze sídliště Střížkov by se mohlo uskutečnit. Městskou část Praha 8 by přitom nestálo nijak velkou sumu. Chybí ale vůle stávající vládnoucí koalice ODS + TOP 09.

Možnou vizi přesunu firmy představil občanům sídliště na veřejné debatě 30. října člen zastupitelstva MČ Praha 8 Matěj Fichtner. Podle jeho slov by přestěhování soukromé společnosti, která svou činností v nejtěsnějším sousedství obytných domů a dvou dětských hřišť obtěžuje obyvatele sídliště už dvacet let, přišlo MČ Praha 8 na částku pohybující se od nuly do nejvýše 30 milionů Kč. Praha 8 přitom vlastní ve společnosti IPODEC 43procentní podíl.

Z veřejné debaty si můžete poslechnout reportáž vysílání Českého rozhlasu Regina. Na téma IPODEC versus Střížkov diskutovali s občany sídliště zástupci politické reprezentace MČ Praha 8 – místostarosta Michal Švarc (TOP 09, bohužel odešel před uvedeným vystoupením Matěje Fichtnera), Radim Zátopek (ČSSD), Eliška Vejchodská (Zelení) a již zmíněný Matěj Fichtner (nezařazený).

Švarc sice účastníkům debaty sdělil, že TOP 09 v koalici nehodlá připustit uvažované zřízení sběrného dvora přímo v sídlišti, na druhou stranu však potvrdil, že společně s ODS podporuje plánované rozšíření areálu firmy IPODEC. A to na úkor veřejné zeleně i navzdory nesouhlasu velké většiny obyvatel sídliště. Podle jeho slov totiž v celé Praze 8 není jiná reálná možnost.

Toto tvrzení však vzápětí vyvrátil zastupitel Fichtner svou shora zmíněnou vizí. Ta předpokládá prodej stávajícího pozemku, který Praha 8 pronajímá firmě IPODEC, pro účely bytové výstavby. Následovalo by zakoupení jiného pozemku, na něm výstavba administrativní budovy a zázemí s parkovištěm pro firemní techniku. Celkově by podle Fichtnera tato akce měla městskou část stát nanejvýš 30 milionů Kč, což jsou v jejím rozpočtu fakticky „drobné“. K dispozici je celá prezentace Matěje Fichtnera.

Praha 8 má navíc značnou disponibilní hotovost a proto by mohlo dojít nejprve k nákupu jiných pozemků a až následně prodeji pozemků na Střížkově, což by bylo ekonomicky výhodnější i bezpečnější z hlediska rizik IPODEC.

Přítomní mohli jen litovat, že místostarosta Švarc se těsně před vystoupením svého bývalého stranického kolegy Fichtnera omluvil a debatu opustil. Na jeho reakci byli občané ze Střížkova velmi zvědavi…

Nepochybně zajímavá by byla i reakce starosty Prahy 8 Jiřího Janků. Ten však, ač mohl sám určit termíny debaty, nijak nereagoval ani po třech urgencích. Na pozvání neodpověděl ani nikdo ze strany ODS a Volba pro Prahu 8. Zastupitel Cyril Čapka (KSČM) poslal emailovou omluvu ze zdravotních důvodů.

Účastníci debaty chtěli položit řadu otázek i řádně pozvanému řediteli společnosti IPODEC-čisté město Karlu Vančurovi. I ten se však – k rozčarování přítomných – omluvil a neposlal za sebe žádnou náhradu…

Debatu, jejíž účastníci zaplnili sál „A“ Kulturního domu Ládví, uspořádala společně dvě občanská sdružení: „Střížkov 8 – Náš domov“ a „8 jinak!“.

Zástupce sdružení 8 jinak!, sociolog Jan Urban, během večera prezentoval výsledky šetření na téma „rozšíření areálu IPODEC, zpracování odpadu, alternativy pro sídliště“. Anketní lístky vyplnilo  295 občanů ze Střížkova. Šetření  ukázalo, že nejpřijatelnější variantou by pro ně bylo využití zelené plochy, kterou hodlá IPODEC využít pro rozšíření parkoviště své techniky, jako veřejnou zeleň s možnostmi sportovního vyžití. Naopak záměry společnosti a stávající vládnoucí koalice u občanů zcela propadly.

V průměru se ankety zúčastnili lidé, kteří na Střížkově žijí 23 let. Tedy o tři roky déle, než tu působí firma IPODEC-čisté město.

Tři přítomní opoziční zastupitelé se shodli na tom, že z jejich pohledu je už samo umístění areálu soukromé firmy provozující těžkou techniku přímo v sídlišti nevhodné. Natož pak záměry na jeho další rozšiřování.

Nadějí pro sídliště je i případná změna rozložení politických sil na radnici Prahy 8. Stávající koalice se totiž už začala drolit. Před časem opustil TOP 09 zastupitel Matěj Fichtner, který tak vyjádřil svůj nesouhlas s přístupem této strany k řadě problémů tížících občany městské části. V říjnu odešla z ODS zastupitelka Petra Tůmová, která je současně i členkou dozorčí rady společnosti IPODEC. Ta svůj krok zdůvodnila tím, že nadále nemůže nečinně přihlížet tomu, jak ODS v Praze 8 trvale přehlíží názory a požadavky občanů.